KİRALAMA KOŞULLARI:

Kiracı ( Sürücü) yaşı: Arac kiralamak için 24 yaşını doldurmuş olmak gerekmektedir.Üst grup araçların ve minibüslerin kiralanması için en az 25 yaş sınırı aranmaktadır.


Kira Süresi: Araç kira süresi en az bir gündür. 3 saatten fazla kiralamalar ve araç dönüşündeki 3 saati aşan gecikmeler bir gün olarak kabul edilir.


Sürücü Belgesi: Araç kiralayabilmek için en az iki yıllık sürücü belgesine sahip olunmalıdır.


İlave Sürücü : Geçerli bir sürücü belgesine sahip olanların da araç teslim formunda sürücü olarak kayıt edilmesi durumunda aracı kullanabilirler. İlk ilave sürücü ücretsizdir. İkinci ve üçüncü ilave sürücüler için web sitesi üzerinde belirtilmiş olan ilave sürücü ücretinin ödenmesi gerekir.


Aracın Deposu: Araç tesliminde yakıt 1/4 depo seviyesinde teslim edilir ve ayni şekilde geri teslim alınmak istenir. Yakıtın eksik veya fazla teslim edilmesi istenmez. Yakıt deposunun teslim edildiği seviyeden fazla gelmesi durumunda fazla yakıt için iade ödemesi yapılır.

Araç teslim etme ve teslim alma: Dalaman , İzmir, Antalya ve İstanbul Havaalanlarında 24 saat esasına göre araç teslim etme ve teslim alma hizmeti vermekteyiz.Buraların dışında Marmaris, Dalyan , Sarigerme,Göcek , Fethiye , Üzümlü, Calış , Oludeniz, Hisaönü, Kalkan ve Kaş bölgelerinde saat 08.00 -20.00 arasında araç teslim etme ve teslim alma hizmetimiz mevcuttur.


Tek yön ücreti:


Araçlar kiralandıkları şehirin dışında başka bir noktaya bırakılabilirler. Bu durumda aracı kiralandığı yere tekrar geri getirmek için belli bir ücret istenmektedir. Bu tutar, iki nokta arasındaki mesafeye göre web sitesi üzerinden otomatik olarak hesaplanır.


Araç kiralama fiyatına dahil olanlar:

-Muafiyetli kasko sigortası

-Trafik sigortasının yasal hadleri içerisinde üçüncü kişiler sağlık sigortası.

-KDV ve yerel vergiler,

-Araç bakımları ve 24 saat arıza /yol yardım hizmeti

-İtfaiye ve polis raporuna bağlı olan yangın sigortası,

-Polis raporuna bağlı olan hırsızlık sigortası( aracın çalınması durumunda , sigortanın geçerli olabilmesi için aracın anahtarının ve ruhsatının kiracı tarafından ibraz edilmesi gerekir)

Araç kiralama fiyatına dahil olmayanlar:

-Akaryakıt ( Kiralama süresince sarf edilecek yakıt masrafı aracın kiracısına aittir.)

-Tek yön ücretleri, ekstra sigortalar, ikinci ilave sürücü, çocuk koltuğu, bebek koltuğu, çocuk oturağı, navigasyon ( GPS) Otoyol ve köprü geçiş ücretleri, İstanbul Avrasya Tüneli geçişi, HGS , trafik cezaları ve otopark ücretleri.


Kilometre kullanım limiti : 7 gün ve üzeri kiralamalarda kilometre sınırlaması yoktur. Sınırsız kilometre kullanım içerir. Fakat 1-6 gün arası kiralamalarda günlük 275 kilometre kullanım sınırı vardır. Bu limitin aşılması halinde kilometre başına 3 ( üç) lira ( 3.00 TL) limit aşım bedeli ödemek gerekir.

Uzun dönem kiralamalarda aylık kilometre kullanım limiti 3500 km dir.

Yasal hız limitleri:
Şehir içi kullanımlarda hız limiti tüm araçlar için aksi yol kenarı tabelaları ile belirtilmediği sürece azami ( en fazla) 50 kilometredir.Bazen bu limitler merkezi idare tarafından aşağıya çekilebilmektedir.Örneğin, okul yakınlarında 30 kilometre hız limiti olduğu gibi.
Şehirler arası yollarda:
-Çift yön geliş- gidişli yollarda 90 km.
-Bölünmüş yollarda 110 km
-Otoban yollarda 120 km dir.
Bu limitler yinede yol kenarındaki kara yolları tabelaları ile sınırlandırılabilir ( Örneğin meskun mahallerde )
Ayrıca : Minibüs ve kamyonet tarzı araçlar için bu durum daha değişiktir.Bu araçlarda durum şöyledir.
-Çift yön geliş gidişli yollarda 80 km.
-Bölünmüş yollarda 95 km.
-Otoban yollarda 100 km dir.

Ödeme: Web sitesi üzerinden araç rezervasyonu yapılabileceği gibi, elektronik posta yolu ile ve telefonla da rezervasyon yapılabilmektedir.
Yapılan tüm araç rezervasyonlarının ödemeleri araç tesliminde yapılmaktadır.Ödemeler, nakit Türk Lirası, Döviz cinsinden para ve kredi kartı ile yapılabilir .Tüm kira ödemesinin araç kiraya çıkmadan önce yapılmış olması istenmektedir.
Depozit / Provizyon: Araç rezervasyonu yapılırken, kiracının en az bir adet Visa veya MasterCard kredi kartı sahibi olması istenmektedir. Araç gruplarına göre kiracının kredi kartından en az TL 2.000.00 ( İki Bin TL) ile TL 4.000.00( Dört bin TL) arasında provizyon bloke yapılır. Bloke yapıldığı tarihten 20-25 gün sonra otomatik olarak çözülür.
Müşteri kredi kartından alınan provizyon , kira bitiminden sonra gelen trafik cezaları, yanlış yere park cezası ve sigorta kapsamına girmeyen hasarlar içindir. Kira ödemesi değildir.
Müşteri rezervasyonunun karşılanması:
İnternet sayfası üzerinden telefon , faks, veya mail yolu ile yapılan rezervasyonlar kiralama günü ve saatinde rezervasyon yapılan araç veya aynı gruptan bir araçla karşılanmaktadır. Bunlar bazı durumlarda değişiklik gösterebilmektedir. Eğer rezervasyon yapılan gruptaki bir araç müsait değil ise ; rezervasyon bir üst grup araç ile karşılanır ve bu hizmet için ek bir ücret talep edilmez
İptal ve İade:
Kiralama başlangıcından 24 saat öncesine kadar yapılan iptallerde her hangi bir ödeme istenmez.24 saatten daha az bir sürede yapılan iptallerde bir günlük kira bedeli kesilip kalan ödeme tutarı iade edilir.

Erken bırakma ve İade:
Araçlar kiralama süresi bitmeden önce iade edilebilir. Böyle hallerde aracın kalan kira süresine bakılmaksızın bir günlük kira ücreti kesilip kalan meblağ iade edilir. Aracın kira ücreti başlangıçta kredi kartı ile yapılmış ise yine 1 günlük ( bir günlük) kesinti yapılıp kalan tutar kiracının ödeme yaptığı kredi kartı hesabına iade edilir.

SİGORTA ( KASKO):
Araçlar zorunlu trafik sigortası ve muafiyetli kasko sigortası ile sigortalanmıştır.
Üçüncü kişilere karşı mali sorumluluk sigortası , yangın sigortası ve hırsızlık sigortası ile sigortalanmıştır.Ancak yangın sigortası ve hırsızlık sigortalarının geçerli olabilmesi için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir.

*Aracın kirada iken çalınması halinde sigortaların geçerli olması için , aracın anahtarının ve ruhsatının kiralayan firmaya teslim edilmesi gerekir.Eğer aracın anahtarı ve ruhsatı kiralayan firmaya teslim edilmezse, kiracı aracın bedelini o anki piyasa değeri üzerinden araç sahibi / kiralayan firmaya ödemek zorunda kalır.

*Aracın yangına maruz kalması ve yanması halinde yine aracın anahtarının ve ruhsatının kiralayan firmaya teslim edilmesi gerekmektedir.Bu sigortanın geçerli olması için itfaiyeden yangın yeri tespit tutanağının ibraz edilmesi gerekmektedir.

*Kiracının , kiraladığı araç ile kaza yapması durumunda sigorta hasar ödemesini belli bir muafiyet uygulayarak yapmaktadır.Kiracı belli oranda hasar ödemesine katkı yapmak durumundadır.Bu sorumluluğu sigorta primi ödeyerek ortadan kaldırabilir.Bu konu muafiyetli kaza sigortası bölümünde açıklanacaktır.

*Aracın cam, far ve lastikleri sigorta kapsamı dışındadır.Bu parçalarda oluşan hasarların bedelini kiracı ödemek durumundadır.Bu parçalarda oluşabilecek hasarlardaki müşteri sorumluluğunu ortadan kaldıran cam, far ve lastik sigortasının ödenmesi halinde müşteri sorumluluğu ortadan kalkar.

*Aracın alt kısmında sürtme ve bir yere vurma sonucu oluşan hasarlar sigorta kapsamı dışındadır.

*Kiralanan araca yanlış akaryakıt konması durumunda meydana gelebilecek hasar ve arızaların maliyeti sigorta kapsamı dışındadır.Aracın yakıtının doğru olan yakıt konmasından aracın kiracısı sorunludur.Meydana gelen hasar ve arızanın bedelini kiracı ödemek zorundadır.

*Aracın anahtarının kırılması, ortadan kaybolması, suya düşürülmesi veya su ile temas etmesi sonucu kullanılamaz hale gelmesinden dolay yeni bir anahtar yaptırılmasının maliyeti sigorta kapsamı dışındadır.Anahtarın yenisinin yaptırılması ve kiracının bulunduğu yere teslim edilmesinin ücretini kiracı ödemek durumundadır.

*Aracın alkol alınarak veya uyuşturucu madde alınarak kullanılması kanunlar ile yasaklanmıştır.Bu yasaya uymayarak alkol ve uyuşturucu madde alınarak araç kullanılması sonucu meydana gelen kazada oluşan hasar bedeli ve trafik cezalarının tümünü ödemeyi kiracı peşinen kabul eder.

*Aracı , araç teslim formunda ismi, kimlik bilgileri ve ehliyet bilgileri yazılı olmayan hiç bir kimse kullanamaz.Aksi halde araç teslim formunda adı ve sürücü bilgileri kayıtlı olmayan birisi tarafından yapılacak kaza sonucu ortaya çıkabilecek hukuki ve mali sorumluluk ve hasar sorumluluğu aracın kiracısına ait olacaktır.Kiracı bu durumu peşinen kabul eder.

*Kiralanan araç normal yollar dışında kullanılamaz.

Normal yollar şunlardır: Şehir içi yolları, şehirler arası asfalt yollar,asfalt köy yolları, otoban yollar, bölünmüş yollar ve devlet kara yollarıdır.Bu yolların dışında kalan toprak yollar, off road tabir edilen yollar, ve arazi yollarında araç kullanılamaz.Kullanılması durumunda meydana gelebilecek hasarlardan ve hukuki durumdan kiracı sorumludur.

*Kötü kullanımdan doğan hasar ve arıza bedelleri sigorta kapsamı dışındadır.Kötü kullanım sonucu oluşan hasar ve arızanın tespiti ilgili aracın yetkili servisi tarafından tespit edilir.

KİRACININ ALABİLECEĞİ EK SİGORTALAR: Araç rezervasyonunuzu yaparken veya aracınızı teslim alırken size önereceğimiz sigortalar sayesinde tarafınıza hiç bir ödeme sorumluluğunun gelmeyeceğini düşünerek rahat ve huzurlu bir seyahat olanağına kavuşursunuz.Bu sigortaları almanız durumunda araç teslim formu üzerinde belirtilmesini sağlayınız.
Küçük hasarlar sigortası:
Otoparkta ve yol kenarına park etmiş halde iken oluşan küçük çarpma ve sürtme hasarlarını 500.00 TL ( beş yüz Türk Lirası) ye kadar polis raporu olmadan teminat altına alan sigortadır.
Cam, Far ve Lastiklerin sigortası:
Araçların ön cam, far ve lastiklerinde meydana gelebilecek hasarlar sigorta kapsamı dışındadır.Bu sigortanın alınması halinde cam, far ve lastiklerde oluşabilecek hasar bedelleri teminat altına alınmış olur.
Muafiyetsiz kaza sigortası:
Herhangi bir kaza durumunda araç gruplarına göre , meydana gelen hasar bedeline bakılmaksızın kasko sigortası tarafından hasar ödemede € 300.00 ( üç yüz Euro) ile € 700.00 ( yedi yüz Euro) arasında değişen oranlarda muafiyet uygulanır.Bu durumda kiracı araçta oluşan hasar durumuna bakılmaksızın € 300.00 ( üç yüz Euro ) ile € 700.00 ( yedi yüz Euro) arasında değişen oranlarda muafiyet bedelini ödemeyi kabul eder.
Eğer kiracı muafiyetsiz kaza sigortasını öderse bu sorumluluktan kurtulur.
Muafiyetsiz kaza sigortasının alınması halinde , küçük hasarlar sigortası ve car , far ve lastik sigortası da otomatik olarak alınmış olur.

Herhangi bir kaza durumunda yapılması gerekenler:
Meydana gelebilecek herhangi bir kaza durumunda araç veya araçlar olay yerinden kaldırılmadan hemen kaza oluş yerinin dört taraftan fotoğrafları çekilmelidir.Bunun akabinde olay hemen şirket yetkililerimize bildirilmelidir.
Karşılıklı iki aracın karıştığı sadece maddi hasarlı bir kaza ise, kiralık aracın torpido kutusunda veya ruhsat kabının içinde bulunan kaza yeri tespit tutanağı karşılıklı doldurup imza altına alınmalıdır.Haklı haksız durumu konusunda taraflar anlaşamazlar ise o takdirde polis aranmalı ve kaza yeri tespit tutanağının hazırlanması için polisten yardım istenmelidir..Bu durumda da alkol raporu alınmalıdır.
Kaza yaralanmalı bir kaza ise acilen polis veya jandarma aranmalı kaza raporunun ve alkol raporunun onlar tarafından tutulması sağlanmalıdır.
Kaza durumunda kiracı/sürücü kesinlikle alkolsüz olmalıdır. Kaza anında kiracı alkollü ise sigortalar geçersiz olacaktır ve hem kendi kiraladığı/ kullandığı aracın maddi hasarlarını, manevi tazminatlarını ve iş kayıplarını hemde karşı aracın maddi manevi masrafları ve iş kaybını ödemek durumunda kalacaktır.
Kaza olayını anında Fethiye Rent a Car şirketine , araç tesliminde size verilmiş olan telefon numaralarını arayarak bildiriniz.Kazaya karışan araçların ruhsat fotokopilerini,trafik sigortası poliçesinin fotokopisini,sürücülerin ehliyet ve kimlik fotokopilerini, sürücülerin alkol raporunu,kaza yerinin dört taraftan çekilmiş fotoğraflarını, kaza tespit tutanağının fotokopisini, kazaya karışan sürücülerin herhangi birisi yurt dışından gelmiş ise pasaportunun Türkiye'ye giriş yaptığını gösteren gümrük kapısı damgasının basılı olduğu sayfanın fotokopisini de alarak en geç 48 saat içinde tarafımıza ulaştırılması gerekmektedir.Aksi halde sigortalar geçersiz olur.
Bu konuda personellerimiz sizlere yardımcı olacaklardır.
Kaza veya hasar park yerinde meydana gelmiş ise ve hasar bedeli küçük hasarlar sigortasının limitleri üstünde ise ( küçük hasarlar sigortası alınmış ise) yinede polis raporu gerekmektedir.

Trafik Cezaları:Kiralama süresi içerisinde, aracın plakasına yazılan trafik cezaları, hız limiti aşımı cezaları, yanlış yere park cezaları, yasak geçiş cezaları vs. araç kiradan döndükten sonra şirket adresimize posta yolu ile polis tarafından gönderilmektedir.Bu cezaların ödenmesinin sorumluluğu kiracıya aittir.
Bu cezalar, kiracının araç tesliminde bize; numarasını, son kullanma tarihini ve güvenlik numarasını ibraz ettiği kredi kartından tahsil edilir ve kiracıya mail ve telefon yolu ile bildirilir.Eğer kiracı aracı teslim alırken kredi kartından provizyon tutarı bıraktı ise , söz konusu araca gelen trafik cezaları bu provizyon miktarından tahsil edilmektedir.

Araçların yurt dışına çıkartılması:

Araçlar yurt dışına çıkartılamaz.


.


Whatsapp Şimdi Ara 📞